
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Winora |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Bosch Performance CX (75 Nm) |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour Mobie34 Boost Air suspension fork |
| Rear Shock | Winora rear suspension shock |
| Front Suspension / Fork Travel | 80mm |
| Rear Suspension / Shock Travel | 80mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Wheel Size | 27.5" |
| Price | β¬5,850 |
View on Winora →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: