
E-BikeE-Bike, TouringGates CDX
Touring e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 625 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Wanderer |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, Touring |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Bosch Performance CX (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour NEX-E25, 63 mm travel, lockout |
| Front Suspension / Fork Travel | 63mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 625 Wh |
| Weight | 26 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | SCHWALBE Marathon Efficiency Evo, Super Race, V-Guard, 50-622 |
| Price | β¬3,800 |
View on Wanderer →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: