
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City/Commuter e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Cargo Line (85 Nm). 600 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Scott |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Bosch Performance CX (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour XCM34 LO Coil, tapered, 15x110, 100mm travel |
| Front Suspension / Fork Travel | 100mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 600 Wh |
| Weight | 28.5 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Price | β¬3,600 |
View on Scott →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: