
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City/Commuter e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Cargo Line (85 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Scott |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour XCM34 LO Coil, tapered, 15x110, 100mm travel |
| Front Suspension / Fork Travel | 100mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 29.4 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple Performance, 60-622 |
| Price | β¬4,500 |
View on Scott →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: