
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm).
π Specifications
| Brand | Priority |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion Smart.Shift |
| Motor | Rear Hub Motor (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour XCM 32 suspension fork |
| Front Suspension / Fork Travel | 80mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 720 Wh |
| Wheel Size | 51" |
| Tires | Maxxis 650 x 50 mm puncture-resistant tires |
View on Priority →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: