
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 545 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Pfau-Tec |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Active Line Plus (75 Nm) |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | Rigid 20-inch fork |
| Rear Shock | Integrated adjustable air suspension frame |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 545 Wh |
| Weight | 30 kg |
| Wheel Size | 20" |
| Tires | Puncture-proof tyres |
| Price | β¬4,499 |
View on Pfau-Tec →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: