
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | KTM |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Bosch Performance CX (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Suntour NCX32-D coil LO 63mm (HD) 1 1/8 |
| Front Suspension / Fork Travel | 63mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 29.7 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon E-Plus Perf. DualGuard 50-622 Reflex |
| Price | β¬4,599 |
View on KTM →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: