
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 750 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Koga |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (75 Nm) |
| Suspension | None (Rigid) |
| Fork / Front Shock | KOGA alloy rigid fork for 15x110mm thru-axle with integrated steering limiter |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 750 Wh |
| Weight | 23 kg |
| Wheel Size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X, 62-584 |
| Price | β¬3,900 |
View on Koga →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: