
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Shimano Nexus hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm).
π Specifications
| Brand | Kettler |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | None (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour SF17-NCX-D Air |
| Front Suspension / Fork Travel | 63 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Weight | 16.5 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon GG, 50-622 |
| Price | β¬1,350 |
View on Kettler →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: