
E-BikeE-Bike, TouringGates CDX
Touring e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Haibike |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, Touring |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Bosch Performance CX (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Suntour SF24-MOBIE34-Boost-ABS-EQ-2CR-DS, 100 mm |
| Front Suspension / Fork Travel | 100 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 27.75 kg |
| Wheel Size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts with reflective line, 60-584 |
| Price | β¬4,500 |
View on Haibike →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: