
E-BikeE-Bike, MTBGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Haibike |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, MTB |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion MGU |
| Motor | Pinion MGU (85 Nm) |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | RockShox ZEB Ultimate Charger 3.1 RC2, DebonAir, 160 mm |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Ultimate RC2T 230x60 mm, DebonAir |
| Front Suspension / Fork Travel | 160 mm |
| Rear Suspension / Shock Travel | 160 mm |
| Frame Material | Carbon |
| Battery | 800 Wh |
| Wheel Size | 29" / 27.5" |
| Tires | Continental Kryptotal-Fr Enduro Soft 60-622 / Kryptotal-Re Enduro Casing 60-584 |
| Price | β¬9,000 |
View on Haibike →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: