
E-BikeCity/Commuter, E-Bike, TouringGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm). 625 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Giant |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike, Touring |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Giant SyncDrive Sport 2 (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour XCR34 2CR coil boost, 100 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 625 Wh |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Giant Crosscut Gravel 2, 700x57c (622x57) |
| Price | β¬3,999 |
View on Giant →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: