
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City/Commuter e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Conway |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SUNTOUR Mobie34 Air NLO, Boost, 120 mm |
| Front Suspension / Fork Travel | 120 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 28.9 kg |
| Wheel Size | 29" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam, 60-584 |
| Price | β¬4,900 |
View on Conway →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: