
E-BikeE-Bike, MTBGates CDX
Urban e-bike featuring belt belt drive. Powered by Pinion MGU (75 Nm).
π Specifications
| Brand | Bulls |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, MTB |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion MGU |
| Motor | Pinion MGU (75 Nm) |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | FOX Float 34 AWL, sweep-adjust, 120 mm |
| Rear Shock | FOX Float P-S 190x45 2-position lever |
| Front Suspension / Fork Travel | 120 mm |
| Rear Suspension / Shock Travel | 120 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 30.8 kg |
| Wheel Size | 29" |
| Tires | Schwalbe Johnny Watts 365 Performance RaceGuard, 60-622 |
| Price | β¬6,999 |
View on Bulls →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: