
E-BikeE-Bike, MTBGates CDX
Urban e-bike featuring belt belt drive. Powered by Pinion MGU (75 Nm).
π Specifications
| Brand | Bulls |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, MTB |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion MGU |
| Motor | Pinion MGU (75 Nm) |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | FOX Podium Factory-Series, 160 mm |
| Rear Shock | FOX Float X Factory-Series, 2-position |
| Front Suspension / Fork Travel | 160 mm |
| Rear Suspension / Shock Travel | 150 mm |
| Frame Material | Carbon |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 26.3 kg |
| Wheel Size | 29" |
| Tires | Schwalbe Magic Mary Evo ST / Big Betty Evo SG, 29 x 2.40 |
| Price | β¬9,999 |
View on Bulls →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: