
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 600 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Bergamont |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance Line (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Suntour Mobie 34 Air, 100 mm, 15x110 mm axle |
| Front Suspension / Fork Travel | 100mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 600 Wh |
| Wheel Size | 28" |
| Price | β¬4,100 |
View on Bergamont →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: