
E-BikeCargo, E-BikeGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Cargo Line (85 Nm). 504 Wh battery.
π Specifications
| Brand | YOONIT |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | Cargo, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Nexus 5 |
| Motor | Shimano STEPS EP6 (85 Nm) |
| Suspension | None (Rigid) |
| Fork / Front Shock | CrMo steel rigid fork |
| Frame Material | Steel |
| Battery | 504 Wh |
| Weight | 30.3 kg |
| Wheel Size | 16" / 18" |
| Tires | Schwalbe Pick-Up 55-305 / 55-355 |
| Price | β¬4,800 |
View on YOONIT →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: