
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm). 430 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Liv |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Giant SyncDrive Sport 2 (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour NVX32 coil 29", 63 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 430 Wh |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon E Plus 622x55, Smart DualGuard Addix E |
| Price | β¬3,799 |
View on Liv →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: