
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 500 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Koga |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Shimano Alfine 11 |
| Motor | Shimano STEPS EP6 (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | KOGA alloy Feathershock 2.0, 15x100mm thru-axle |
| Front Suspension / Fork Travel | 30mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 500 Wh |
| Weight | 25.9 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Active Plus, 50-622 |
| Price | β¬3,500 |
View on Koga →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: