
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City e-bike featuring Gates CDX belt drive with Enviolo hub gear. Powered by Bosch Performance CX (85 Nm).
π Specifications
| Brand | Husqvarna |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (85 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | SR Suntour NEX HLO, Coil |
| Front Suspension / Fork Travel | 63 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Weight | 17.5 kg |
| Wheel Size | 28" |
| Tires | Continental Ride City Reflex 42-622, 28x1.6 |
| Price | β¬1,000 |
View on Husqvarna →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: