
E-BikeCity/CommuterGates CDX
City/Commuter e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 750 Wh battery.
π Specifications
| Brand | E-Bike Manufaktur |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance Line (85) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Suntour Mobie25 Coil |
| Front Suspension / Fork Travel | 100 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 625 Wh |
| Weight | 27.6 kg |
| Wheel Size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X, 62-584, reflex |
| Price | β¬4,000 |
View on E-Bike Manufaktur →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: