
E-BikeCity/Commuter, E-BikeGates CDX
City/Commuter e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 750 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Cannondale |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | City/Commuter, E-Bike |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance Line (85) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Cannondale HeadShok |
| Front Suspension / Fork Travel | 50 mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 750 Wh |
| Wheel Size | 27.5" |
| Tires | Continental eContact Plus 27.5x2.20 in / 55-584 |
| Price | β¬4,000 |
View on Cannondale →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: