
E-BikeTouringGates CDX
Touring e-bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Powered by Bosch Performance Line (75 Nm). 800 Wh battery.
π Specifications
| Brand | Bergamont |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | Touring |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (75 Nm) |
| Suspension | Front Suspension |
| Fork / Front Shock | Suntour Mobie 34 DS Air, 120 mm, 15x110 mm axle |
| Front Suspension / Fork Travel | 120mm |
| Frame Material | Aluminum |
| Battery | 800 Wh |
| Weight | 29.4 kg |
| Wheel Size | 29" |
| Tires | Schwalbe Al Grounder, Performance, RaceGuard, 60-622 |
| Price | β¬5,199 |
View on Bergamont →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: