
Cargo, TouringGates CDX
Cargo bike with Gates CDX belt drive and Enviolo hub. Maintenance-free riding. Weight: 24.7 kg.
π Specifications
| Brand | Schindelhauer |
| Drive Type | Non-Electric |
| Bike Type | Cargo, Touring |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Enviolo |
| Motor | Bosch Performance CX (65 Nm) |
| Suspension | None (Rigid) |
| Fork / Front Shock | Hydroforming aluminium rigid fork, tapered, 15 mm thru-axle, post-mount disc |
| Frame Material | Aluminum |
| Weight | 24.7 kg |
| Wheel Size | 28" |
View on Schindelhauer →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: