
E-BikeE-Bike, Gravel, MTBGates CDX
Gravel e-bike featuring Gates CDX belt drive with Pinion Gearbox hub gear. Powered by Pinion MGU. Weight: 25.6 kg.
π Specifications
| Brand | Rotwild |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, Gravel, MTB |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion MGU |
| Motor | Pinion MGU |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | DT Swiss F535, 140 mm |
| Rear Shock | DT Swiss R535, 185 x 55 mm |
| Frame Material | Carbon |
| Battery | 1060 Wh |
| Weight | 25.6 kg |
| Wheel Size | 29" |
| Tires | Schwalbe Wicked Will Evo TLE, 29 x 2.4 |
| Price | β¬11,999 |
View on Rotwild →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: