
E-BikeE-Bike, MTBGates CDX
Gravel e-bike featuring Gates CDX belt drive with Pinion Gearbox hub gear. Powered by Pinion MGU. Weight: 24.1 kg.
π Specifications
| Brand | Rotwild |
| Drive Type | E-Bike |
| Bike Type | E-Bike, MTB |
| Belt System | Gates CDX |
| Gearbox / Hub | Pinion MGU |
| Motor | Pinion MGU |
| Suspension | Full Suspension |
| Fork / Front Shock | FOX Float Factory Kashima, 150 mm |
| Rear Shock | FOX Float X 2-Pos Adjust EVOL LV Factory Kashima |
| Frame Material | Carbon |
| Battery | 1060 Wh |
| Weight | 24.1 kg |
| Wheel Size | 29" / 27.5" |
| Tires | Schwalbe Magic Mary / Hans Dampf, mullet setup |
| Price | β¬12,999 |
View on Rotwild →π·οΈ Second-Hand & Used
Search on marketplaces: